Новини проекту
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 155 чоловік

Історія села

Дата: 18 грудня 2017 о 20:52, Оновлено 24 лютого 2021 о 00:35

               На берегах  Лозови – річки           

Під небом чистим,голубим

Село лежить, росою вмите,

Навколо заквітчані сади.

На берегах річки Лозова розкинулось маленьке мальовниче село Будне. Його історія розпочалась у 16 ст. , адже відомо, що за адміністративним поділом у 16 столітті Будне відносилося до Летичівського повіту. У 19 ст. до Могилівського повіту, а у 20 ст. до Шаргородського району.

       У  першій половині 18 століття село входило до володіння князів Любомирських. У 1816 році, коли ним правила княгиня Людовіка Любомирська, селяни, а їх на той час проживало 250 чоловік,займалися землеробством, садівництвом,а ті, у кого не було землі,рибалили,розводили свійську худобу,бджіл…

Поміщики змінювались досить часто, і тільки в 1850 році село було передано надвірному раднику Казимиру Добровольському,  про що є згадка в географічному словнику Польського королівства і інших слов*янських країв  Том І.

  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich

          Warszawa : Filip Sulimierski i Władysław Walewski, 1880. — T. I : Aa — Dereneczna.

А  з часом дід подарував його онуку – доктору Главацькому. Він у 1910 році і збудував маєток, який зберігся до наших днів і є архітектурною пам*яткою.

   Промисловий переворот, що відбувся в Російській імперії, зачепив і наше село. Відкрилися пивоварний ( 1845р.)  і винокурний ( 1856р.) заводи,вальцовий водяний млин ( 1888р.). Тоді ж працював і звичайний млин.

   Початок ХХ століття для Будного, як і для всієї Російської Імперії був не дуже спокійний. Свідченням цього є заворушення, яке відбулося 28 травня 1905 року. Невдоволена важкими умовами праці в господарстві поміщика Главацького, сільська община висунула йому вимоги щодо їх поліпшення. Та поміщик проігнорував той факт і найняв робітників з інших сіл. Обурений гурт селян, який налічував близько 300 чоловік, прийшов до пана і розігнав найнятих робітників, а також всю панську прислугу. Організатора цього страйку Івана Ільчука було заарештовано та відправлено до Кам*янецької в*язниці.

   Щодо духовного життя то в селі діяла приходська церква та школа при ній, що були побудовані із матеріалу старої , купленої в Конатківцях. До половини ХІХ ст.. вона постаріла, й прихожани купили матеріали від старої, дерев*яної церкви в Плебанівці, але до будівництва не приступили. Через два роки церква зі всім згоріла. У 1880 році була закладена нова церква, яку після закінчення будівництва освятили на честь святого Дмитрія Солунського. В селі також існувала громада євангельських християн, яких у 1925 році налічувалося 89 чоловік.

   Революційні події та громадянська війна, що розпочалася у 1918 році, мало відбилися на житті села,але залишили свій слід – зруйнований пивоварний та винокурний заводи й  частково панська садиба. Разючі зміни відбулися вже після – з утвердженням радянської влади. В селі було створену сільську раду й проведено перші вибори, було засновано комітет бідності. Народжуваність переважала смертність більше, ніж у два рази. У 1924 році  кількість населення становила 840 чоловік.

    Ще в роки НЕПу в селі виникають обєднання селянських господарств – трудова сільськогосподарська спілка та засновано комітет незалежного селянства, до якого входило 169 чоловік. Орні землі всіх селянських господарств становили 508 десятин, худоби – 720 голів.

  Радянська влада зробила багато корисного в галузі освіти, відкривши пункт ліквідації не писемності. Учитель Григір Добрянський проводив заняття українською мовою по дві години в день. В селі також було відкрито хату –читальню. Невідємною частиною культурного життя стала школа, навчання у якій

розпочалося 19 жовтня 1926 року. Важлива подія для жителів села відбулася 1929 року – у приміщенні панського маєтку було відкрито сільськогосподарський технікум,або як його тоді називали « агрономічна школа». Директором цього навчального закладу був Йосип Станіславович Волянський. Технікум діяв  5 років.

 У 1934 році після закриття технікуму , у цьому ж приміщенні було відкрито дитячий будинок. А 15 серпня 1961 року Буднянський дитячий будинок реорганізовано у Буднянську допоміжну школу – інтернат.

 В часи колективізації в селі було створено декілька сільськогосподарських товариств, а вже на початку 1930 –х років розпочалася масова колективізація та було утворено артіль « Ленінський шлях». Поруч із колективізацією проводилось розкуркулення. У Будному навесні 1930 року було розкуркулено і вислано до Сибіру багато людей, виселено із будинків цілі сімї,конфісковано майно за відмову  вступати до колгоспів. Колективізація, яка зруйнувала найкращі селянські  господарства, і непомірна продрозкладка призвели до великого голоду 1932 – 1933 рр., під час якого вимирали цілі сім*ї. Та село пережило голод і почало відроджуватися. В 1934 році в Будне прийшов перший трактор ХТЗ, а в 1936 році перший автомобіль «Форд». В 1939 році була створена жіноча бригада трактористок, а першими трактористками були Палагна Глупак, Ганна Ковбасюк, Антоніна Короп.

    Війна  1941 – 1945 років забрала життя 72 жителів села, серед яких і Герой Радянського Союзу Ілля Грель.

    Село перебувало в окупації з 24 липня 1941 року по 21 березня 1944 року. Розпочинається відбудова, але через нестачу робочих рук, транспортних засобів, через недорід 1946 року знову настав голод. Та, попри все ,село відроджувалося, і в 1948 році почала діяти сільська електростанція.

Колгосп «Леніський шлях» , який об’єднував села Будне та Грелівку,  впевнено піднімався на ноги і за головування Ф.В. Китасюка став колгоспом – міліонером. На території цих сіл успішно працювали дві молочно – товарні ферми, вівцеферма, птахоферма, свиноферма. Але в 1959 році Буднянську сільську раду було ліквідовано, село ввійшло до складу Слободо Шаргородської сільської ради, колгосп було об’єднано із відстаючим господарством с. Слободи – Шаргородської. Всі основні фонди було передано в Слободу – Шарородську, а в Будному залишили лише ферму нетелів. Будівлі інших ферм були зруйновані. Село почало занепадати, скорочувалась кількість жителів, молодь в пошуках роботи і кращої перспективи покидала рідні місця.

    В 1964 році в селі було зруйновано церкву і на її місці побудовано клуб. За 20 років обєднання зі Слободою – Шаргородською в селі Будне не було побудовано жодного господарського об’єкту. І тільки у 1986 році було збудовано цегельний завод, а пізніше побудовано ферму замість п’яти зруйнованих та ангар.

   Сільська школа перебувала у жахливому стані. У 1989 році , коли головою правління колгоспу ім..Куйбишева став І.Ф. Віканов  ,тоді  було закладено фундамент нової школи. І вже через два роки діти перейшли у нову школу. Сьогодні вона входить до складу навчально-виховного комплексу.

              Два навчальні заклади, сільський клуб – бібліотека, ФАП, церква, які функціонують в  Будному   , вселяють надію на подальший розвиток села та його щасливе майбутнє.

  

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.